Mi a hamvas szn genetikja?
A hamvasok genetikailag kkek. Mint a kk dog. Ezeknek a kutyknak a gnjeiben „dd” gnpr van. A „d” a kk hgtsrt felels gn. DD fekete, Dd kk hordoz, de fekete. A dd genetikailag kk kutyt eredmnyez.
Ide tartozik, az un. ketts hgtssal rendelkez hamvas-barna, mely egyszerre kk s barna is, egyszer embereknek tejeskv szn, genetikai ismeretek birtokban izabella szn. (Az izabella szn legismertebb kpviselje a weimari vizsla.)
A mudi nem kiszrkl. A kiszrklst a "G" gn okozza. A g recesszv, a G dominns gn. Gg prosban is kiszrklst okoz. GG elbb szrkl, s vilgosabb lesz, mint a Gg. Az orruk mindig fekete marad. Puminl, kerry blue terriereknl jl megfigyelhet. A mudinak nem tulajdonsga.
Azutn 2004-ben rdbbentem, hogy jobban is rtelmezhettem volna a szngenetikt!
Megszlettek Sba s Maci klykei. A ngybl kett srga volt. Kk pigment srga szr. Emlkeztem, hogy annak idejn, a H-alomban is szletett egy "gyenge pigment" kan klyk, Hdej. Ht nem volt gyenge a pigmentje, hanem ugyangy dd gnprja volt, mint szrke tesinak. St! Sba alomtestvre, Emr is ilyen. Ezrt utna nztem, s a kvetkez gnprokat talltam. (Ha felcserljk a d bett a b betvel, a varicik tkletesen felillenek a barnra is.)
..dd…………... - klasszikus hamvas
..ddbb………. - hamvas-barna
..ddee………... - hamvas-fak
..ddcrcr……... - hamvas-fehr
..ddMm……... - hamvas-merle
..ddbbee…….. - hamvas-barna-fak (izabella fak) shar-peiben mr lttam
..ddbbcrcr…... - hamvas-barna-fehr (izabella fehr)
..ddbbMm…... - hamvas-barna alapon merle (mg nem lttam, de majd fogok?)
..ddAyAy……. - kk-coboly (hamvas-ordas?),
..ddkrkr……... - kk-brindl (kk-cskos)
..ddatat……… - kk-cserjegyes
… s a rmlom:
..ddAyatMm… - kk alapon cser lbvgek, merle-coboly foltos. (Ezzel a vltozattal mr tallkoztam, gazdja szerint keverk volt.)
Fentiekbl a dd; ddbb; ddee; ddcrcr; ddMm minden tovbbi megklnbztets nlkl tenyszthetnek tartom.
A ddbbcrcr s ddbbee sznek mr komoly megklnbztetst ignyelnek. Ugyangy a ddbbMm.
A ddbbcrcr hamvas-barna pigment, vilgos szemek, fehr szrzet. Ha amgy minden rendben (stabil wesen, HD-A v. HD-B csp, j tpus, stabil vgtagktsek, j arnyok) n nem zrnm ki a tenysztsbl. Megszigortanm a tenysztst, pld. fehr, fak s merle prostsokat nem engedlyeznk vele.
A ddbbee hamvas-barna pigment, vilgos szemek, srga szrzet. Tenysztst ugyangy korltoznm, mint a hamvas-barna fehr vltozatt.
A ddbbMm hamvas-barna merle. Hogy hogyan nz ki? Nem tudom. Mg nem lttam. Elvileg a hamvas-barna szrzetet az M gn foltozottra hgtja. Taln kellemes megjelens is lehet.
A kk-cskos, kk-cserjegyes, kk-sable mr nem mudi szn, kizrand. Fontos, mert a rmlom, ha sszeaddnak a gnprok, s megjelennek a AyatMm mudik (fekete, hamvas s barna) alapszneken.
A megelzs hve vagyok, nem a tzolts. Ezrt az n vlemnyem a kvetkez:
Azokkal a tenyszegyedekkel lelkiismeretes tenysztnek mr nem lenne szabad tenysztenie, amelyik csaldjban mr megjelent az "Ay" gn. Ilyen pld. szmomra a Csodabogr Hks, melynek a Beszdes A Mudim kennel "A" alomban az Ajndk nev klyk volt ilyen. Ksbb Csb. Hks lnya, Kormosvri-Hajt Fecske, melynek szintn szletett Ay-gnnel rendelkez utda. Valyon Csb. Hks mg mennyi utdba rktette lappangva az Ay-t?
Ki az, aki felelssggel vllalja? Ki tudja garantlni? Senki.
Ha vgignzem, az els "B"-s mudikat, kt vonalra tudom a sable-t a mai llomnybl visszavezetni. Olga 323/B/89 s Bogncs 261/B (Csodabogr Bongyor apja). Olga lnya Kirlytelki Fodros, maszkos fak (?) szuka, "Ay -sable" szn volt. Csb. Bongyor pedig "at" cser-jegyes, szuka, Csb. Hks anyja volt.
Mieltt valaki megkvezne! Nhny aprsg a szngenetikbl.
Az Ay dominns gn. gy van. De dominancia szerint a K - dominns fekete fellrja az "a-aguti" sor gnjeit. Teht az AyaKk s az AyAyKk mudi megjelensi formja fekete, s rejtve hordja a sable sznt. Mely az Ayakk formban kiadja a sable tztt formjt. Miutn a KK dominns fekett a dd-pr fellrja, gy az AyaKkdd mudi kk-sable szn lesz. |